کلاردشت،گردشگری،اقتصاد مقاومتی و حفظ محیط زیست کلاردشت

کلاردشت،گردشگری،اقتصاد مقاومتی و حفظ محیط زیست

دو موضوع اقتصاد مقاومتی و حفظ محیط زیست از جمله مسائلی هستند که با جای گرفتن در اولویت های سیاست  کلان نظام، ازحساسیتی بالا نزد مقامات ارشد کشور برخوردار هستند. و لذا هرگز دور از ذهن نخواهد بود که مجموعه اقدامات مدیران میانی و پایین دست در همراهی و یا عدم همراهی در حصول نتایج قابل قبول در این دو حوزه مورد رصد جدی و مستمر دستگاه های نظارتی کشور قرار بگیرند.

البته که نوع برخورد با این دو مقوله و ورود به آن ها با توجه به وجود شرایط خاص جغرافیایی،طبیعی،فرهنگی و همچنین زیرساخت های موجود در اقصی نقاط کشور می توانند بسیار متفاوت با یکدیگر باشند، اما از میان راه حل های موجود توسعه صنعت گردشگری بسیار مورد توجه قرار گرفته تا جایی که حجت الاسلام والمسلمین سید محمودعلوی،وزیر محترم اطلاعات، نیز گردشگری را یکی از پایه های جدی اقتصاد مقاومتی دانسته و آن را راهکاری برای صدور انقلاب اسلامی ایران می داند.

و اما چه رابطه ای بین صنعت گردشگری و دو موضوع مهم اقتصاد مقاومتی و حفظ محیط زیست وجود دارد؟

  گردشگری و اقتصاد مقاومتی:صنعت گردشگری به عنوان سومین صنعت مولد شغل و سرمایه (بعد از نفت و خودروسازی) می تواند وابستگی اقتصاد کشور به نفت را کاهش داده و به عنوان یک منبع درآمد پایدار به حساب بیاید.

گردشگری و حفظ محیط زیست:پیوند اقتصاد و اشتغال به حفظ محیط زیست و منابع طبیعی در عباراتی همچون بوم گردی،طبیعت گردی،گردشگری سلامت، گردشگری هیجانی ، گردشگری ورزشی و ... ذیل واژه کلی گردشگری تعریف و یکی از عوامل مهم  توسعه پایدار در مناطق مختلف تلقی می گردد.

اشاره کوتاه بالا به دو مورد اقتصاد مقاومتی و حفظ محیط زیست و همچنین ارتباط آن ها به توسعه پایدار گردشگری، ما را بر آن داشت تا نگاهی به کلاردشت،که به لحاظ برخورداری از پتانسیل های بی نظیر و جاذبه های بی بدیل از قطب های اصلی گردشگری کشور به شمار می رود، داشته باشیم تا ببینم سیر تحولات و اقدامات صورت گرفته در این شهرستان در سالی که گذشت چه بوده و آیا آن چیزی هست که در سال جدید هرچه سریعتر مسیری را طی کند که در کوتاه ترین زمان ممکن به بیشترین بازدهی برسد یا خیر؟

 مهمترین خبرهای کلاردشت در حوزه گردشگری در سال 93 را می توان به دعوت فرماندار این شهرستان از مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری مازندران  نسبت داد.

حضور دلاور بزرگ نیا در کلاردشت در هشتم دی ماه 93، مصوبات مهمی  همچون  " لزوم تهیه سند جامع گردشگری شهرستان کلاردشت " و همچنین  " گردشگری اعلام شدن همه روستاهای کلاردشت "  را به همراه داشت. مصوباتی که در صورت اجرایی شدن منشأ تحولاتی شگرف در  توسعه پایدار شهرستان نوپای کلاردشت خواهند بود.

تدوین سند جامع گردشگری کلاردشت،به عنوان یک سند بالادستی در شهرستان، ضمن ایفای نقشی پررنگ در توسعه اصولی زیرساخت ها و جهت دهی در اجرای صحیح  طرح های عمرانی،طرح های گردشگری و سایر طرح های توسعه ای ، موجب تثبیت جایگاه این شهرستان پرجاذبه در سند چشم انداز استان مازندران نیز خواهد شد.

گردشگری اعلام شدن روستاها نیز این فرصت را به دست می دهد که روستاهای زیبای کلاردشت بتوانند رنگ توسعه را آنگونه که باید به خود ببینند، بدین صورت که ضمن حفظ بافت بومی و جاذبه های طبیعی شاهد تولید شغل و رونق انقتصادی در آن ها باشیم. البته پیش شرط ورود روستاها به پروسه گردشگری شدن، تهیه طرح هادی روستا بر مبنای گردشگری است. از میان 19 روستای کلاردشت نیز پنج روستای طویدره،کلمه،مکارود،واحد و پیشنبور مدت زمان 10 ساله طرح هادی آن ها به پایان رسیده و روستای پینبور هم فاقد این طرح است، یعنی در مجموع شش روستای کلاردشت هستند که بلافاصله می توانند با تهیه طرح هادی گردشگری  رسماً به جمع روستاهایی بپیوندند که قرار است در آینده جزء روستاهای هدف گردشگری استان مازندران باشند.

به نظر می رسد همین توضیحات مختصر در خصوص مصوبات سفر مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری مازندران به کلاردشت پرده از اهمیت امر  بر می دارد و این نوید  را در پی خواهد داشت که سال 94 ، سالی باشد که این موضوعات از جایگاه مصوبه خارج و در چرخه اجرا قرار بگیرند.

امید است مسئولین محترم  کلاردشت در رده های مختلف چه انتصابی و چه انتخابی، با مغتنم شمردن این فرصت استثنایی  و همچنین در نظر گرفتن ظرفیت های بالای شهرستان خود،علاوه بر سرعت بخشیدن به روند پیشبرد اداری این پروسه، در رابطه با ایجاد زیرساخت ها،فرهنگ سازی عمومی و تسهیل روند جذب سرمایه گذار در حوزه های مرتبط با گردشگری پایدار نیز به یک اجماع کلی و اراده ی واحد  دست بیابند، که اگر جهت گیری ها درست باشد مردم نیز همدل و همزبان خواهند بود. انشألله

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

آمار بازدید : 34609